Mi a CCHR?
Az Állampolgári Bizottság az Emberi
Jogokért (Citizens Commission on Human Rights – CCHR) egy
közhasznú, nemzetközi szervezet, amely a világ
34 országában több mint 130 csoporttal működik.
A szervezetet 1969-ben alapította a Szcientológia
Egyház és Dr. Thomas Szasz, a New York-i Állami
Egyetem nyugalmazott pszichiáter professzora.
A CCHR legfőbb feladata, hogy kivizsgálja és feltárja a pszichiáterek által elkövetett visszaéléseket, és így megvédje az egyéneket és azok emberi jogait ezektől a visszaélésektől.
A nemzetközi szervezet munkájáról az ENSZ Emberi Jogi Bizottsága a következőt írta egy 1986-os jelentésében:
„A CCHR-nak sok nagy reformot köszönhetünk. Legalább 30 [mára több mint 100] olyan törvényjavaslat megszavazását akadályozta meg tevékenységével, amelyek máskülönben a pszichiátriai páciensek még több jogát vették volna el, vagy olyan hatalmat adtak volna a pszichiátriának, amellyel az kisebbségi csoportok vagy egyének fölött rendelkezhetett volna, azok akarata ellenére.”
A nemzetközi szervezet tanácsadó testülete, amelynek tagjait Megbízottaknak hívják, orvosokból, ügyvédekből, pedagógusokból, művészekből, üzletemberekből, valamint polgári jogi aktivistákból áll.
Az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Magyarországon alapítványi formában működik. 1994-es megalakulása óta az alapítványt több száz olyan panaszos kereste fel, akik úgy érezték, emberi jogaik sérültek a pszichiátrián.
Az alapítvány kiemelten közhasznú szervezetként folyamatosan dolgozik azon, hogy a hazai pszichiátriákon történő visszaéléseket, illetve emberi jogi sérelmeket feltárja, és a megtalált problémákról a törvényhozókat és a nyilvánosságot rendszeresen tájékoztassa kiadványok, újságcikkek, tévéműsorok stb. formájában. Emellett az alapítvány azon is dolgozik, hogy a jogszabályok megváltoztatásához nyújtott segítséggel az ilyen emberi jogi visszaéléseket megelőzhetővé tegye.